Pozwalają na transport materiałów wielkogabarytowych w trudnych warunkach. Realnie usprawniają funkcjonowanie przemysłu ciężkiego i są uważane za jedne z najbardziej niezawodnych spośród wszystkich przenośników. Przenośniki łańcuchowe – pomimo tego, że są mniej znane niż ich rolkowi czy taśmowi kuzyni, odgrywają równie ważną rolę w naszym codziennym życiu. Może nie zobaczysz ich na rogu każdej ulicy, ale ich brak z pewnością byś odczuł. To właśnie one odgrywają kluczową rolę w transporcie surowców, więc to dzięki nim w naszych domach i elektrowniach węgla nie brakuje. Czy jednak jest to jedyne zastosowanie tych wyjątkowych urządzeń? Nie – pozostałe poznasz dzięki lekturze niniejszego artykułu. A ponieważ informacji do przekazania mamy naprawdę dużo, to nie ma już sensu przedłużać tego wstępu. Oto wszystko, co powinnaś wiedzieć o przenośnikach łańcuchowych – zapraszamy do lektury!
Spis treści:
- Czym są przenośniki łańcuchowe?
- Specyfikacja przenośników łańcuchowych
- Rola przenośników łańcuchowych w przemyśle ciężkim
Czym są przenośniki łańcuchowe?
Przenośnik łańcuchowy, podobnie jak każdy inny przenośnik jest urządzeniem transportu wewnętrznego (czyli inaczej transportu bliskiego), a więc transportu w ramach jednego zakładu produkcyjnego – na przykład z działu do działu, czy z kopalni to punktu odbiorczego. Składa się on z metalowego stelaża, w którym w specjalnych rynnach poprowadzone są cięgna łańcuchowe. W większości tego rodzaju przenośników znajdziemy od dwóch do sześciu cięgien. Podobnie jak przenośniki rolkowe, tak przenośniki łańcuchowe składają się z modułów – czyli opisanych stelaży z rynnami i cięgnami łańcuchowymi. Moduły te można ze sobą łączyć, a do zestawu możemy jeszcze dodać odbojniki, zbieraki lub obrotnice łańcuchowe. Te ostatnie pozwalają na zmianę kierunku transportowania ładunku. Wymienione możliwości budowy oraz rozwijania konstrukcji sprawiają, że przenośniki są powszechnie wykorzystywane w przemyśle ciężkim.
Specyfikacja przenośników łańcuchowych
Przenośniki łańcuchowe to urządzenia do pracy w trudnych warunkach. Ze względu na swoją prostą konstrukcję są łatwe w serwisowaniu, wygodne w obsłudze i rzadko ulegają uszkodzeniu, a ewentualne usterki można szybko i sprawnie naprawić. Oznacza to, że ewentualna awaria przenośnika nie spowoduje długotrwałego zastoju w pracy danego zakładu, który zawsze wiąże się z generowaniem niepotrzebnych strat.
Wszystkie komponenty takiego przenośnika są wykonane z wysokiej jakości materiałów, więc urządzenie jest niezwykle odporne na uszkodzenia i może przenosić bardzo ciężkie ładunki (mowa tu o masie wynoszącej nawet 1,5 tony!). Takie przenośniki są zazwyczaj również zabezpieczone przed korozją, odporne na wysokie czy niskie temperatury oraz na naprężenia powodowane naciskiem ciężkich ładunków. Wróćmy jeszcze na moment do prostej konstrukcji tego urządzenia transportowego – brak małych, delikatnych podzespołów sprawia, że przenośnik łańcuchowy jest mniej podatny na uszkodzenia w hutach czy kopalniach – a więc tam, gdzie wszechobecne pyły i ziarenka żwiru z pewnością spowodowałby uszkodzenie na przykład przenośnika rolkowego. Czy już wiesz, dlaczego przenośnik łańcuchowy określany jest mianem przenośnika do pracy w trudnych warunkach? Oto on – prawdziwy tytan pracy, który przeniesie tonowy ładunek w siarczystym mrozie, gorącym jak piekło upale i w oparach pyłu, kurzu i wszelkich innych zanieczyszczeń!
Rola przenośników łańcuchowych w przemyśle ciężkim
Jaka jest rola przenośników łańcuchowych w przemyśle ciężkim? To proste – niezastąpiona! Jak już nadmieniliśmy, te wyjątkowe urządzenia doskonale sprawdzą się w nawet najcięższych warunkach. Dlatego zastosowanie przenośników łańcuchowych możemy zaobserwować przede wszystkim w:
- branży metalurgicznej (na przykład huty metali),
- branży górniczej,
- branży stoczniowej,
- branży transportowej – przy transporcie ładunków ciężkich i wielkogabarytowych.
W przemyśle metalurgicznym przenośniki łańcuchowe są stosowane na przykład do przenoszenia gorących materiałów metalowych – to właśnie między innymi w tym zastosowaniu przydaje się ich odporność na wysokie bądź niskie temperatury. Nieoceniona jest również ich rola w przemyśle stoczniowym. Urządzenia te codziennie wspierają stoczniowców przy transporcie części kadłubów i innych dużych elementów statków, których niemożliwe byłoby przeniesienie przy użyciu innego sprzętu. Jeżeli chodzi przemysł górniczy, to już we wstępie nadmieniliśmy, że to właśnie dzięki przenośnikom łańcuchowym dostawy węgla realizowane są tak szybko i sprawnie.
Zastosowanie przenośników łańcuchowych poprawia wydajność każdej kopalni – jeżeli zastanawiasz się nad tym, jak działałby taki zakład bez ich zastosowania, to wyobraź sobie kopalnie, w których musieli niegdyś pracować przymusowi pracownicy. Wspominając o przeszłości, warto jednak nadmienić, że również starożytni Egipcjanie stosowali urządzenia nieco przypominające dzisiejsze przenośniki łańcuchowe (jednak wykorzystywały one cięgna linowe). A kwestia transportu? Przemysł ciężki by bez niego nie istniał – wszak wszystkie wytworzone towary muszą zostać dostarczone do ostatecznych odbiorców. I tu ponownie należy podkreślić niezastąpioną rolę przenośników łańcuchowych – to właśnie te urządzenia odpowiadają za kierowanie tych ciężkich ładunków z zakładów produkcyjnych w drogę do odbiorcy.
Kiedy więc następnym razem spojrzysz na przenośnik łańcuchowy pomyśl o tym jak wyglądałby świat bez tego wspaniałego urządzenia. Jako Plan Trans jesteśmy dumni, że jesteśmy częścią zmiany – rewolucji przemysłowej, która rozgrywa się na naszych oczach. Zajmujemy się projektowaniem, serwisowaniem, dystrybucją oraz montażem przenośników – między innymi łańcuchowych. Zapraszamy do kontaktu wszystkie osoby, zainteresowane wdrożeniem rozwiązań automatyzujących przemysł w zakładzie – współpracujemy z każdą branżą i zawsze staramy się dostosować rozwiązania najlepiej dopasowane do potrzeb danego przedsiębiorstwa.
Najnowsze komentarze