Szybka wysyłka towarów, produkcja spożywcza na szeroką skalę, sprawny transport bliski w centrach logistycznych – jeżeli z dnia na dzień przenośniki rolkowe zniknęłyby z naszego życia, to żadne z wymienionych nie byłoby możliwe! Zastanów się, jak zmieniłaby się Twoja codzienność – przenośniki rolkowe są bardzo ważnym ogniwem w łańcuchu produkcyjnym, logistycznym i dystrybucyjnym. Są tak ważne, że bez dwóch zdań, to właśnie im należy poświęcić niniejszy artykuł. Dowiedz się więcej o tym, jakie jest wykorzystanie przenośników rolkowych w szeroko pojętym przemyśle. Poznaj lepiej urządzenie, które przynajmniej raz transportowało Twoje zakupy do kasy sklepowej. Oto same konkrety – garść cennych informacji o przenośnikach rolkowych. Zapraszamy do lektury!
Spis treści:
- Czym właściwie są przenośniki rolkowe?
- Wykorzystanie przenośników rolkowych w przemyśle
- Przenośniki rolkowe – kiedyś i dziś
- Przenośniki rolkowe a automatyzacja przemysłu
Czym właściwie są przenośniki rolkowe?
Przenośniki rolkowe to urządzenia transportowe przeznaczone do transportu materiałów o zwartej budowie. Stosuje się je dla wsparcia tak zwanego transportu bliskiego (lub inaczej transportu wewnętrznego) – czyli transportu wewnątrz danego obiektu, pomiędzy jego poszczególnymi działami. Przenośnik rolkowy ma stosunkowo prostą konstrukcję – jego podstawę stanowi metalowy stelaż, nieco przypominający stół. W miejscu „blatu” znajdują się rolki (czasem zwane wałkami), które przymocowane są do tak zwanych burt – czyli podłużnych elementów umieszczonych po dłuższych bokach przenośnika.
Dokładniej, jedynie wewnętrzna część takiego wałka jest przymocowana do burty – część zewnętrzna obraca się, dzięki czemu może przenosić ładunki znajdujące się na takim rolkowym „blacie”. Całość może być napędzana energią kinetyczną(czyli w największym uproszczeniu poprzez popchnięcie ładunku na rolkach), bądź energią elektryczną. Z przenośników rolkowych możemy tworzyć wielometrowe linie – zazwyczaj urządzenia te dostarczane są w postaci kilkumetrowych modułów, których łączenie jest proste i zazwyczaj polega na skręceniu kilku uchwytów.
Wykorzystanie przenośników rolkowych w przemyśle
Gdzie najczęściej można natrafić na przenośniki rolkowe? Urządzenia te są tak powszechnie wykorzystywane, że jeżeli mowa o przemyśle, to chyba łatwiej byłoby wymienić miejsca, w których na nie nie natrafimy. Te wyjątkowe, niezastąpione urządzenia transportowe sprawdzają się w takich branżach jak:
- motoryzacja – na liniach produkcyjnych, przy transporcie komponentów o zwartej budowie,
- przemysł ciężki – transport rud materiałów sypkich o średniej i dużej gradacji (czyli raczej nie piasek i żwir, lecz rudy i kamienie o większej średnicy),
- przemysł logistyczny i magazynowy – transport paczek i przesyłek pomiędzy działami,
- przemysł farmaceutyczny – transport bliski produktów medycznych,
- przemysł spożywczy – wewnątrzzakładowy transport produktów i półproduktów,
I przede wszystkim produkcja w praktycznie w każdej branży. Możliwość tworzenia linii rolkowych z modułów przenośnikowych sprawia, że urządzenia te są powszechnie wykorzystywane na liniach produkcyjnych. Przykładowo – pracownik A dostarcza produkty na linię i pcha je dalej po przenośniku, pracownik B nakleja na nie naklejki, a pracownik C pakuje je do opakowania.
Przenośniki rolkowe – kiedyś i dziś
Z pewnością nasi dziadkowie jeszcze dobrze pamiętają pierwsze, otwierane z pompą na początku lat 90′ sklepy wielkopowierzchniowe. W takich marketach, na przenośniki rolkowe można było trafić przy kasach, a nawet na działach, w których towar podawał sprzedawca przy długiej ladzie. Dziś przenośniki rolkowe zostały już prawie całkowicie wyparte przez przenośniki taśmowe, które lepiej sprawdziły się przy tym zastosowaniu. Cóż – to tylko wyjątek, który potwierdza regułę – a reguła jest taka, że obecny świat różniłby się diametralnie bez drobnego detalu, jakim jest właśnie przenośnik rolkowy.
Przenośniki rolkowe a automatyzacja przemysłu
Skoro już wspomnieliśmy o przenośnikowych liniach rolkowych na działach produkcji, to grzechem byłoby nie wspomnieć o tym, w jaki sposób zastosowanie przenośników rolkowych automatyzuje procesy produkcyjne i przemysłowe. Automatyzacja w największym uproszczeniu polega na przeniesieniu części zadań dotychczas realizowanych przez człowieka, na maszyny.
Wyobraź sobie jak funkcjonowałaby fabryka gdyby każdy poszczególny element danego produktu, był przenoszony przez pracownika pomiędzy poszczególnymi działami. Co więcej, był przenoszony ręcznie, nawet pomiędzy stanowiskami w ramach jednego działu. To cenne sekundy tracone na czynność, którą w wygodny sposób może za nas zrealizować właśnie przenośnik rolkowy. Jak wszyscy powszechnie wiemy, czas to pieniądz – dlatego automatyzacja jest tak ważną składową rewolucji przemysłowej. Ponadto, na tym oszczędności się nie kończą – zastanów się, jak wzrosłyby koszty zatrudnienia, jeżeli musiałbyś zatrudnić do takiego przenoszenia pracowników? Przenośnik rolkowy nie potrzebuje przerw, ani wypłaty. Warto jednak zadbać o jego regularny serwis i nasmarowanie sfatygowanych łożysk. Zadania te realizowane powinny być przez fachowców – czyli firmę taką jak nasza. Jako Plan Trans zajmujemy się serwisowaniem, projektowaniem oraz budową urządzeń transportowych, które usprawnią funkcjonowanie każdego zakładu. Zapraszamy do kontaktu z naszym działem obsługi – chętnie odpowiemy na wszelkie pytania!
Najnowsze komentarze