Zobaczymy je w praktycznie każdym nowoczesnym magazynie czy centrum logistycznym. Pomagają w szybkim przemieszczaniu towarów pomiędzy działami magazynu i biorą udział w realizacji procesów technologicznych. Mają kilka rodzajów – najbardziej charakterystycznym elementem jednego z nich są rolki, które stanowią podstawę jego układu transportowego. O kim lub czym konkretnie mowa? Spokojnie – nie będziemy już Państwa dłużej trzymać w niepewności. Głównym tematem dzisiejszego artykułu są przenośniki magazynowe. Zapraszamy do lektury!
Spis treści:
- Przenośnik magazynowy – prawdziwy pomnik II rewolucji przemysłowej
- Rodzaje przenośników magazynowych
- Linia transportująca a przenośniki taśmowe
Przenośnik magazynowy – prawdziwy pomnik II rewolucji przemysłowej
Drugą rewolucję przemysłową datuje się na przełom XIX i XX wieku jej symbolem jest elektryfikacja przemysłu i mechanizacja linii montażowych. Owa mechanizacja nie mogłaby mieć miejsca bez użycia przenośników – ich zalety jako jeden z pierwszych docenił Henry Ford, który chętnie wdrażał automatyzujące produkcję do swoich fabryk samochodów.
Przyszłościowe podejście amerykańskiego przedsiębiorcy szybko usprawniło produkcję. Teraz zadaniem każdego pracownika było wykonywanie jednej, ściśle określonej czynności – na przenośniku otrzymywał część samochodu i musiał ją na przykład spryskać lakierem lub przyczepić dodatkowy element. Taki model organizacji pracy jest wciąż praktykowany w zakładach produkcyjnych czy centrach logistycznych, jego wdrożenie nie byłoby możliwe bez elementu, jakim jest wspomniany przenośnik taśmowy. To jednak nie koniec – kiedy już dany przedmiot zostanie wykonany na danej linii produkcyjnej, to w dalszej kolejności może on zostać przetransportowany dzięki przenośnikom do lokalizacji, z której w dalszej kolejności zostanie skierowany do wysyłki do klienta lub innego działu firmy.
Rodzaje przenośników magazynowych
Przenośniki magazynowe możemy podzielić na kilka podstawowych rodzajów. Trzy najczęściej spotykane to:
- Przenośniki taśmowe – w wypadku których elementem transportującym jest taśmą. Znajdziemy je na przykład przy kasach sklepowych czy na placach budowy.
- Przenośniki rolkowe – w wersji z napędem oraz bez. Przenośniki rolkowe najczęściej znajdziemy w centrach logistycznych, sortowniach, magazynach czy zakładach produkcyjnych.
- Przenośniki podwieszane – które służą do transportu ładunków podwieszonych na zawieszce lub haku. Stosuje się je na przykład w zakładach motoryzacyjnych i ubojniach.
- Przenośniki płytkowe.
Linia transportująca a przenośniki taśmowe
Prawie każda nowoczesna linia transportująca jest wyposażona w przenośniki taśmowe. Aktualnie nie istnieje rozwiązanie, które usprawnia transport wewnątrzzakładowy w większym stopniu niż wykorzystanie technologii przenośnikowej. Dlatego jako Plan Trans oferujemy szeroki wybór różnego typu przenośników taśmowych – w tym zakresie wdrażamy rozwiązania technologiczne dedykowane dla określonych branż. Zapraszamy do kontaktu osoby zainteresowane automatyzacją procesów transportowych, magazynowych i produkcyjnych w przedsiębiorstwie.
Najnowsze komentarze