Znajdziesz je przy prawie każdej kasie sklepowej w dyskoncie czy markecie. Służą do przenoszenia ładunków na niewielkich odległościach, a ich znakiem rozpoznawczym jest taśma. Czy już wiesz jakiemu urządzeniu poświęcamy niniejszy artykuł? Jeżeli Twoja odpowiedź brzmi: „przenośniki taśmowe” to doskonale trafiłeś! Już we wstępie zdradzimy, że rola tych wyjątkowych urządzeń wykracza daleko poza ściany sklepów wielkopowierzchniowych. Gdzie jeszcze znajdziemy przenośniki taśmowe? Jaka jest ich rola w przemyśle ciężkim i dlaczego to właśnie dzięki nim dostajesz przesyłki na czas? Sprawdźmy!
Spis treści:
- Specyfikacja przenośników taśmowych
- Automatyzacja przemysłu a przenośniki taśmowe
- Przenośniki taśmowe w branży logistycznej
- Przenośniki taśmowe w przemyśle ciężkim
- Przenośniki taśmowe w branży spożywczej
Specyfikacja przenośników taśmowych
Przenośniki taśmowe to urządzenia transportowe przeznaczone do przemieszczania ładunków w ramach transportu wewnętrznego. Transport wewnętrzny (lub inaczej transport bliski) to termin określający transport w ramach danego obiektu – może być to zarówno centrum logistyczne jak i fabryka. Przenośniki taśmowe znajdziemy więc często na liniach produkcyjnych, bądź tak jak już wspomnieliśmy, przy kasach sklepowych. Szerzej zastosowanie przenośników taśmowych poruszymy jeszcze w kolejnych akapitach tego artykułu, teraz zatrzymajmy się na moment przy konstrukcji tego wyjątkowego urządzenia.
Pod względem budowy, przenośnik taśmowy przypomina nieco przenośnik rolkowy – z tą jednak różnicą, że w jego przypadku elementem przenoszącym ładunki jest taśma, a nie rolki. Taki przenośnik składa się z segmentów o długości od kilku do nawet kilkudziesięciu metrów – stelaż każdego z nich ma kształt przypominający stół – na górną część naciągnięta jest taśma nośna, a po dłuższych bokach umieszczone są tak zwane burty – czyli profile boczne zabezpieczające mechanizm taśmy przed zabrudzeniem. W przeciwieństwie do przenośników rolkowych przenośniki taśmowe są zazwyczaj napędzane energią elektryczną, a nie kinetyczną – muszą być więc podłączone do źródła zasilania w trakcie działania.
Automatyzacja przemysłu a przenośniki taśmowe
Wspomnieliśmy już o tak zwanym transporcie bliskim. Czy wiesz jaki wpływ na jakość funkcjonowania danego zakładu ma właśnie przebieg transportu wewnętrznego? Od razu odpowiadamy – ogromny! Posłużymy się w tym miejscu przykładem: Dany zakład produkuje produkt A, który wytwarza się z półproduktów B i C. Jego wydajność jest więc w dużej mierze uzależniona od tempa wielkości dostaw półproduktów B i C. Jeżeli cały proces zamówień i realizacji dostaw tychże półproduktów przebiega prawidłowo i są one dostarczane na czas, to kolejnym kluczowym ogniwem w tym łańcuchu jest właśnie transport bliski – a konkretniej, zastosowane w nim rozwiązania automatyzacyjne.
Oczywiście można te półprodukty przenosić ręcznie z terminala na linię produkcyjną, potem pomiędzy poszczególnymi stanowiskami tej linii i w końcu na daną półkę w magazynie. Proces ten jednak może przebiegać o wiele sprawniej, właśnie dzięki budowie linii przenośnikowej, która będzie odpowiadała za transport wewnętrzny półproduktów i produktów pomiędzy wszystkimi działami danego zakładu. Żyjemy w dobie automatyzacji przemysłu i to właśnie dlatego zastosowanie przenośników taśmowych jest obecnie tak szerokie. Urządzenia te zastępują pracę ludzkich rąk na wielu płaszczyznach, a ponadto:
- znacznie poprawiają wydajność i efektywność każdego zakładu (mogą pracować 24/7),
- ich zastosowanie pozwala na ograniczenie załogi pracowniczej, co wiąże się oczywiście z optymalizacją kosztów produkcyjnych.
W przemyśle spotkamy się z kilkoma odmianami przenośników taśmowych – wykorzystuje się je zarówno do transportu ładunków lekkich (np. produkty spożywcze), jak i ciężkich (np. węgiel). Urządzenia te cechują się stosunkowo prostą konstrukcją – są wygodne w obsłudze i rzadko się psują. Ewentualne usterki są łatwe w naprawie, koszty eksploatacyjne są niskie, a prace konserwacyjne przebiegają szybko i sprawnie. Nikogo więc nie powinno dziwić, że z urządzeniami tymi spotkamy się w tak wielu branżach – poniżej wymienimy kilka z nich.
Przenośniki taśmowe w branży logistycznej
Wykorzystanie przenośników taśmowych w branży logistycznej jest niezwykle szerokie – na urządzenia te natrafimy w wielu nowoczesnych magazynach i centrach logistycznych. Stosuje się je zarówno na działach spedycji, jak i transformacji. To właśnie dzięki przenośnikom taśmowym paczki obecnie trafiają do adresatów w ekspresowym tempie – przenośniki taśmowe odgrywają bardzo ważny element w zespole naczyń połączonych, jakim jest takie centrum. Paczka po rozładunku w terminalu ląduje na taśmie przenośnika. Następnie odbiera ją operator na kolejnym dziale, skanuje jej kod (dzięki czemu wie, gdzie dalej ją skierować), kładzie na taśmie właściwej dla danego kodu, a następnie ładunek zjeżdża do załadunku – tak w skrócie wygląda droga większości przesyłek w centrach logistycznych.
Przenośniki taśmowe w przemyśle ciężkim
Przemysł metalurgiczny i górniczy – to właśnie w tych branżach wykorzystanie przenośników taśmowych widać na każdym kroku. Urządzenia te stosuje się na przykład do transportu kruszyw z kopalni do działu załadunkowego, bądź pomiędzy poszczególnymi działami obróbki surowców. To właśnie dzięki przenośnikom taśmowym możemy transportować sypkie kruszywa o niewielkie gradacji. Przy zadaniu tym nie sprawdzą się raczej przenośniki łańcuchowe lub rolkowe, alternatywą mogą być natomiast przenośniki kubełkowe, jednak nie wszędzie jest możliwość zastosowania takowych. Jako Plan Trans zajmujemy się projektowaniem, dystrybucją, montażem oraz serwisem przenośników dostosowanych do potrzeb danej branży i zakładu – dlatego chętnie pomożemy przy doborze najlepszych rozwiązań automatyzujących.
Przenośniki taśmowe w branży spożywczej
I w ten właśnie sposób płynnie wracamy do punktu wyjścia – wszak już we wstępie wspomnieliśmy o tym, że na przenośniki taśmowe możemy trafić w prawie każdym markecie czy dyskoncie. Przy kasach sklepowych urządzenia te zastąpiły przenośniki rolkowe – stosuje się je do przenoszenia produktów z punktu wykładania do stanowiska z kasownikiem. Warto jednak nieco bardziej zagłębić się w realia tej branży. Czy zastanawiałeś się kiedyś, jaką drogę przeszedł dżem czy keczup, zanim znalazł się na Twoim stole? Fabryki produktów spożywczych i zakłady przetwórstwa spożywczego – to właśnie tam zastosowanie przenośników taśmowych można zobaczyć na każdym kroku. Przykładowo – przy użyciu tych wyjątkowych urządzeń transportuje się towar ze stanowiska zakręcania słoików, do stanowiska naklejania naklejek, a na koniec, gotowy produkt transportuje się do magazynu. Wiele z takich zakładów mieliśmy okazję samodzielnie zautomatyzować, dzięki czemu dziś odznaczają się one wysoką efektywnością, a niższy koszt produkcyjny sprawia, że obecnie mogą one oferować produkty w konkurencyjnych cenach!
Najnowsze komentarze