Wykorzystanie najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych świetnie sprawdza się nie tylko na rynku usługowym, ale także w przemyśle. Bez wątpienia ma to ogromne znaczenie w momencie, w którym chcemy postawić na innowacyjność oraz jak najlepszą jakość produkcji. Przenośniki taśmowe dają taką możliwość. Warto wiedzieć, jakie części są wykorzystywane do jego konstrukcji oraz jak on właściwie działa.
Spis treści:
- Z czego składa się przenośnik taśmowy?
- Klasyfikacja przenośników taśmowych
- Jakie materiały wykorzystuje się do produkcji przenośnika taśmowego?
Z czego składa się przenośnik taśmowy?
Bardzo dużo osób zastanawia się, z czego składa się przenośnik taśmowy. Dlaczego? Ponieważ znajdują one zastosowanie w wielu różnych branżach. W zależności od klasyfikacji i rodzaju jesteśmy w stanie wykorzystać je zarówno w budownictwie i górnictwie, ale także w przestrzeni magazynowej – bardzo istotnej z perspektywy rozwoju rynku e-commerce.
Przenośniki taśmowe funkcjonują w bardzo prosty sposób. Poprzez wykorzystanie jednego źródła napędu wprowadzana jest w ruch jedna taśma, na której znajdują się rozmaite materiały. W zależności od naszych preferencji taśma może przybierać różną konstrukcję. Zupełnie inaczej będzie ona wyglądać przy okazji transportu sześciennych paczek, aniżeli sypkich lub nieforemnych materiałów pokroju węgla.
Na pierwszym miejscu powinniśmy postawić układ napędowy. To właśnie on wprawia w ruch cały mechanizm, bez którego nie bylibyśmy w stanie transportować materiałów. Trzeba zwrócić uwagę na kilka aspektów przy jego konstrukcji oraz implementacji. Poza stałym dostępem do energii warto pamiętać także o odpowiednim dopasowaniu do taśmy. Bez tego przenośnik nie będzie funkcjonować lub trzeba będzie wykorzystywać zdecydowanie więcej energii do wprawienia go w ruch.
Bardzo istotnym elementem są również krążniki. To one stanowią bezpośrednie połączenie pomiędzy układem napędowym a taśmą. Ich ruch powoduje także poruszanie się taśmy w danym kierunku. Dzięki wykorzystaniu odpowiedniej technologii krążniki zapewniają nam wiele korzyści. Przede wszystkim jesteśmy w stanie korzystać z naszego przenośnika przez długie lata. Warto także zauważyć, że poprzez dobranie właściwych krążników, jesteśmy w stanie ustawić nasze urządzenie pod kątem kilkunastu, a w skrajnych przypadkach nawet kilkudziesięciu stopni. Jest to doskonałe rozwiązanie przede wszystkim w momencie, w którym chcemy przetransportować sypkie materiały na duże odległości.
Klasyfikacja przenośników taśmowych
Jak można zauważyć, ich zastosowanie jest naprawdę szerokie. Bez cienia wątpliwości można stwierdzić, że świetnie nadają się one zarówno w branży logistycznej, jak i przemysłowej. Aby móc rozróżnić urządzenia do danych specyfikacji, konieczna jest ich właściwa klasyfikacja.
Na pierwszym miejscu wato wyróżnić mobilność. Wiele firm wykorzystuje przenośniki transportowe w swoich przedsiębiorstwach. Mogą być one stałe, ponieważ przez wiele lat nie trzeba martwić się o konieczność zmiany ich lokalizacji. Jednak co w przypadku, w którym stajemy przed wyzwaniem w postaci dynamicznie zmieniającego się placu budowy? Wtedy musimy postawić na przenośne rozwiązania. Zazwyczaj możemy je poznać po lekkich stelażach wyposażonych w dodatkowe kółka lub obrotnice.
Bardzo ważna jest także sama konstrukcja elementu ciągnącego. W ten sposób wiemy, jakie zastosowanie może mieć nasz przenośnik. Wyróżnia się przede wszystkim trzy najpopularniejsze rozwiązania. Na pierwszym miejscu standardowy, przeznaczony do stricte taśmowych urządzeń. Warto także zwrócić uwagę na taśmowo-łańcuchowe i taśmowo-linowe rozwiązania.
Zdecydowana większość przenośników taśmowych jest konstruowana w taki sposób, aby taśma znajdowała się bez żadnego przykrycia. Określamy je jako przenośniki o górnej taśmie nośnej. Czasami jednak, szczególnie w górnictwie, wykorzystuje się dolną taśmę nośną.
Z perspektywy inwestora znającego transportowane materiały, bardzo istotny jest również kształt samej taśmy. Płaskie doskonale sprawdzą się przede wszystkim do foremnych kształtów, takich jak paczki na magazynach. Jeżeli jednak musimy poradzić sobie z nieregularnymi materiałami, wtedy powinniśmy wybrać korytkowe lub nieckowe taśmy do przenośników.
Jakie materiały wykorzystuje się do produkcji przenośnika taśmowego?
Żeby przenośniki taśmowe funkcjonowały przez wiele lat, powinniśmy wykorzystać do ich produkcji możliwie jak najlepsze materiały.
Cała konstrukcja zazwyczaj wykonana jest ze stali nierdzewnej lub węglowej. Obydwa te rozwiązania cieszą się dużym uznaniem z wielu względów. Przede wszystkim są one odporne na korozje oraz warunki atmosferyczne, które w polskim klimacie potrafią naprawdę dać się we znaki.
Nie zapominamy również o taśmie, która w końcu jest całą esencją naszego przenośnika. Bardzo często korzysta się ze znanych materiałów, takich jak PCV, guma lub silikon. Coraz częściej jednak wymaga się jeszcze większej jakości. Najtrwalszymi materiałami wykorzystywanymi do budowy taśmy przenośnika są polietylen oraz polipropylen i poliacetylen.
Najnowsze komentarze