Przenoszenie różnego rodzaju materiałów jest niezbędne w wielu różnych branżach. Przede wszystkim mowa tutaj o przemyśle oraz rolnictwie. Można to robić na wiele sposobów, jednak zdecydowanie najlepiej postawić na innowacyjne rozwiązania, które zapewniają nam maksymalną efektywność. Przenośniki śrubowe z całą pewnością świetnie pasują do nowinek technologicznych, które znacząco pomagają przedsiębiorcom na wielu płaszczyznach.
Spis treści:
- Z czego składają się przenośniki śrubowe?
- Sposób działania przenośników śrubowych
- Branże wykorzystujące przenośniki śrubowe
- Najważniejsze korzyści
Z czego składają się przenośniki śrubowe?
Ze względu na chęć odpowiedniego zapoznania się z tematem wiele osób chce wiedzieć, z czego składają się przenośniki śrubowe. Ich konstrukcja pozwala na przenoszenie bardzo dużej ilości materiałów przy wykorzystaniu relatywnie niewielkiej siły.
Przenośniki śrubowe wcale nie są bardzo skomplikowane pod kątem budowy. Materiały umieszczane są w korycie. Może być ono otwarte lub zamknięte, w zależności od naszych preferencji. Częściej jednak wybiera się zamknięte podnośniki, szczególnie przy pracach na zewnątrz.
Wewnątrz koryta znajduje się ślimak, który pozwala na transport materiałów. Wał z powierzchnią śrubową daje możliwość przenoszenia materiałów nie tylko równolegle względem ziemi, ale nawet wtedy, gdy przenośnik jest pochylony o kilkanaście stopni. W niektórych korytach znajdziemy ślimaki funkcjonujące samodzielnie – bez znajdującego się w centralnej części wału – jednak w takim przypadku trzeba liczyć się z koniecznością posiadania zdecydowanie większej wstęgi. Zazwyczaj takie urządzenia wykonywane są ze stali lub tworzywa sztucznego. Warto uprzednio sprawdzić, czy dany materiał jest odporny na warunki atmosferyczne szczególnie wtedy, gdy chcemy wykorzystywać podnośniki na zewnątrz.
Sposób działania przenośników śrubowych
Sama budowa przenośników wydaje się prosta – i rzeczywiście tak jest. Zdecydowanie bardziej interesujący jest sposób ich działania. Przenośniki śrubowe wykorzystują niedoceniane przez wielu prawo w fizyce, które pozwala na osiągnięcie rewelacyjnych wręcz efektów pod kątem wydajności.
Śruba Archimedesa, jak sama nazwa wskazuje, powstała już w czasach starożytnych. Grecki matematyk i fizyk opracował specjalny mechanizm, który poprzez otrzymanie energii był w stanie transportować wodę do samej góry. Aby zmaksymalizować wydajność, wykorzystano do tego celu śrubę, którą w przenośnikach śrubowych zastępują wspomniane wcześniej ślimaki.
Na możliwości takiej spirali wpływa kilka czynników. Przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na długość oraz szerokość koryta. Mają one zdecydowanie największy wpływ na to, ile energii należy włożyć w ruch śruby. Warto także pamiętać o skoku śruby ślimaka. Jest to odległość pomiędzy poszczególnymi piórami śruby. Te wszystkie parametry bezpośrednio wpływają na wydajność, która rzecz jasna ma największe znaczenie.
Branże wykorzystujące przenośniki śrubowe
Warto zastanowić się, w jakich branżach możemy spotkać przenośniki śrubowe. Sama ich konstrukcja oparta na ślimaku podpowiada, że doskonale nadadzą się przede wszystkim do sypkich materiałów. Co więcej, dzięki wykorzystaniu zjawiska odkrytego przez Archimedesa, możemy je przenosić w poziomie i na skos, ale w niektórych przypadkach nawet w pionie.
Dlatego właśnie tak dużą popularnością cieszą się one w rolnictwie. Przede wszystkim możemy zwrócić uwagę na wykorzystywanie ich w transporcie w zboża w silosach, ale także przy okazji jego przenoszenia bezpośrednio z kombajnu.
Przenośniki śrubowe cieszą się zaufaniem w ogromnej liczbie branż, ze względu na uniwersalny charakter transportu sypkich materiałów. Warto w tym miejscu wymienić między innymi przemysł spożywczy, farmaceutyczny oraz kosmetyczny.
Wyżej wymienione branże stawiają oczywiście na stosowanie materiałów bezpiecznych dla zdrowia. Przenośniki śrubowe, dzięki swojej konstrukcji i wykorzystaniu stali, pozwalają również na transport nieco mniej przyjaznych, toksycznych elementów. Mogą to być również silne pylące substancje, a także takie o podwyższonej temperaturze lub wilgoci.
Najważniejsze korzyści
Automatyzacja mniej skomplikowanych, jednowymiarowych zadań pozwala na maksymalizację efektywności. Przenośniki śrubowe zastępują człowieka w transporcie rozmaitych materiałów, dzięki czemu można zoptymalizować cały proces i w ten sposób go poprawić.
Oczywiście duże znaczenie ma także opcja transportu wielu materiałów szkodliwych dla zdrowia. Poza usprawnieniem samego procesu jest to także świetne rozwiązanie pod kątem bezpieczeństwa i higieny pracy pracowników.
Wreszcie mamy do wyboru zamkniętą oraz otwartą obudowę. Jeżeli zależy nam na odizolowaniu materiału od czynników zewnętrznych, wtedy wybieramy pierwszą z nich. W ten sposób mamy pewność, że nie dostanie się tam żadna niepożądana substancja.
Przenośniki śrubowe nie przez przypadek cieszą się bardzo dużym zaufaniem. Nie tylko poprawiają one jakość usług przedsiębiorstwa, ale także pozytywnie wpływają na bezpieczeństwo pracowników.
Najnowsze komentarze