Zastosowanie przenośników w przemyśle spożywczym - Plan Trans

  • kwiecień 12, 2023
  • by gs
  • przenośniki
  • Możliwość komentowania Zastosowanie przenośników w przemyśle spożywczym została wyłączona

Przemysł spożywczy to dział gospodarki, w którym technologia przenośnikowa odgrywa ogromną rolę. Najlepiej potwierdza to fakt, że w zakładach produkcji przemysłowej przenośniki spotkamy praktycznie na każdym kroku. Dlatego dziś chcielibyśmy opowiedzieć nieco więcej o technologii, bez której nie byłby możliwy prężny rozwój branży spożywczej. Jakiego rodzaju przenośniki stosuje się najczęściej w zakładach produkcji przemysłowej? Jak wprowadzenie przenośników zrewolucjonizowało produkcję żywności? Sprawdźmy!

Spis treści:

  1. Czym są przenośniki przemysłowe
  2. Technologia przenośnikowa
  3. Rodzaje przenośników przemysłowych
  4. Rola przenośników przemysłowych w rozwoju branży spożywczej
  5. Ciekawostka – Henry Ford a przenośniki w zakładach przetwórstwa mięsnego

Czym są przenośniki przemysłowe

Przenośniki przemysłowe to tak zwane urządzenia transportu bliskiego, których zadaniem jest przemieszczanie przedmiotów po określonej trasie – na przykład po linii produkcyjnej. To, w jaki sposób przedmiot jest transportowany przez dany przenośnik, zależy od rodzaju urządzenia – podstawą szkieletu układu transportowego mogą być rolki, taśmy, lub inne elementy nośne. Przenośniki przemysłowe na szeroką skalę zaczęto wykorzystywać w trakcie tak zwanej II rewolucji przemysłowej, którą datuje się na przełom XIX i XX wieku. Dziś znajdziemy je w przeróżnych zakładach – magazynach, centrach logistycznych, halach produkcyjnych, sortowniach, przeładowniach i wielu innych. Z biegiem lat technologia przenośnikowa zaczęła wykraczać daleko poza ściany obiektów produkcyjnych – jej zalety zauważyli również właściciele wielkich firm budowlanych, górnicy i rolnicy. Dziś na ogromnych placach budowy często spotkamy się z przenośnikami taśmowymi, które transportują gruz lub piasek.

Technologia Przenośnikowa

Na czym polega technologia przenośnikowa? Polega na wdrożeniu w danym zakładzie rozwiązań transportowych i modelu pracy opierającego się na przenośnikach. W zależności od potrzeb danej branży z segmentów tworzy się linie produkcyjne lub transportowe. Wdrożenie technologii przenośnikowej przyśpiesza i zwiększa wydajność pracy dzięki automatyzacji procesów związanych z produkcją, przetwórstwem czy transportem.

Rodzaje przenośników przemysłowych

Istnieje wiele rodzajów przenośników przemysłowych. W niniejszym artykule chcielibyśmy się skupić na roli przenośników przemysłowych w branży spożywczej. Dlatego wymienimy te rodzaje przenośników, które są najszerzej wykorzystywane w tym segmencie gospodarki:

  • Przenośniki taśmowe – w których główny element układu transportowego stanowi taśma.
  • Przenośniki rolkowe – w których główny element układu transportowego stanowią rolki obrotowe.
  • Przenośniki podwieszane – to przenośniki poruszające się po linii podwieszonej lub umiejscowionej na suficie. W ich wypadku głównym elementem układu transportowego jest hak zwany również zawieszką.

W przemyśle występują dwa podstawowe typy przenośników – są to przenośniki przemysłowe z napędem (najczęściej elektrycznym) i przenośniki przemysłowe bez napędu elektrycznego (tzn. przenośniki grawitacyjne).

Rola przenośników przemysłowych w rozwoju branży spożywczej

Przenośniki spożywcze, to przenośniki wykorzystywane w branży przemysłowej. Jaka jest ich rola w branży spożywczej? Kluczowa – wcześniej dla szybkiego rozwoju, dziś dla rozwoju i utrzymania produkcji żywności na obecnym poziomie. Nie starczyłoby nam dnia, by wymienić wszystkie zakłady produkcji żywności, w których spotkamy się z technologią przenośnikową. Postanowiliśmy się więc ograniczyć do kilku przykładów oraz podać rodzaje stosowanych w nich przewodników:

  • zakłady przetwórstwa mięsnego – między innymi przenośniki podwieszane,
  • zakłady przetwórstwa owoców i warzyw – między innymi przenośniki taśmowe,
  • zakłady produkcji makaronów – między innymi przenośniki taśmowe,
  • produkcja kanapek i dań gotowych – między innymi przenośniki taśmowe,
  • centra logistyczne zajmujące się spedycją produktów spożywczych – między innymi przenośniki rolkowe.

W zakładach produkcji żywności przenośniki są używane zarówno do transportu opakowań, jak i ich zawartości a na koniec gotowych, zapakowanych produktów. Wyobraź sobie, jakby funkcjonowały wyżej wymienione zakłady bez zastosowania przenośników. Pracownik, po wykonaniu czynności zawodowej, musiałby przenieść dany produkt do działu realizującego dalszy etap procesu produkcji. Dlatego przenośniki, choć z pozoru nudne i niepozorne, mają ogromny wpływ na naszą codzienność. Trudno sobie nawet wyobrazić, z jakimi brakami żywności i spowolnieniami w dostawach zamówień musielibyśmy się zmierzyć, gdyby z dnia na dzień zabrakło tych wspaniałych urządzeń!

Ciekawostka – Henry Ford a przenośniki w zakładach przetwórstwa żywności

Na koniec mamy dla Was ciekawostkę – Henry’ego Forda raczej nie musimy nikomu przedstawiać, dlatego jedynie nadmienimy, że był to założyciel Ford Motor Company. Był to również wizjoner, który zrewolucjonizował przemysł motoryzacyjny poprzez wdrażanie innowacyjnych rozwiązań produkcyjnych. Rozwiązań, które szybko zostały podpatrzone przez innych producentów aut i rozwiązań, które polegały na automatyzacji procesów produkcyjnych poprzez wdrożenie technologii przenośnikowej. Jedna z teorii głosi, że w roku 1903 Henry Ford podpatrzał to rozwiązanie w trakcie wizyty w zakładzie przetwórstwa mięsa należącego do jednego z jego kolegów!