Jak działa dozownik celkowy? - Plan Trans

  • kwiecień 21, 2023
  • by gs
  • przenośniki
  • Możliwość komentowania Jak działa dozownik celkowy? została wyłączona

W przemyśle transport materiałów sypkich bardzo często jest kluczowy do zadowolenia klientów. Z taką myślą powstały dozowniki celkowe. Cieszą się one coraz większą popularnością, ze względu na swoją niezawodność oraz efektywność. Warto jednak dowiedzieć się, jak właściwie działają tego typu rozwiązania, tak często wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu.

Spis treści:

  1. Jak działa dozownik celkowy?
  2. W jakich branżach można zastosować dozownik celkowy?
  3. Wykorzystanie najlepszych materiałów

Jak działa dozownik celkowy?

Większość urządzeń wykorzystuje rozwiązania, które znane są w cywilizacji od wielu lat. W tym przypadku możemy cofnąć się nawet kilkaset lat wstecz. Dozowniki zostały jednak dopracowane do perfekcji pod kątem napędu oraz niezawodności.

Jak działa dozownik celkowy? Można znaleźć tutaj analogię do młyna. Jego konstrukcja pozwalała wykorzystywać bieg rzeki do wprawiania go w ruch, a następnie zabieraniu wody i przelewaniu jej. Można powiedzieć, że był to jeden z pierwszych pomysłów na automatyzację procesów.

W tej sytuacji urządzenie nie jest napędzane przez wodę, jednak sama idea jest niemalże taka sama. Do wirnika z kilkoma – zazwyczaj sześcioma – łopatkami, wprowadza się sypki materiał w postaci zbliżonej do granulatu poprzez otwór wlotowy. Następnie wypada on przez otwór wylotowy, jednak już w postaci zbliżonej do pyłu. Podobnie jak w przypadku młyna, łopatki kręcą się w jedną stronę, w tym przypadku napędzane elektrycznie.

Jakie są największe zalety takiego systemu? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na możliwość dostosowania tempa pracy. Dzięki napędowi możemy nie tylko włączać i wyłączać urządzenie wedle naszych potrzeb, ale przede wszystkim przyspieszać i zwalniać w zależności od ilości oraz kształtu samego materiału. Dozowniki celkowe wykorzystuje się także po zatrzymaniu wirnika. Działa on jako zawór, dzięki któremu przepływ pyłu i powietrza jest odcięty.

W jakich branżach można zastosować dozownik celkowy?

Możemy nawet nie zdawać sobie sprawy, jak wiele przedsiębiorstw wymaga obróbki materiałów sypkich. Mówimy tutaj zarówno o lokalnie działających firmach, jak i gigantycznych korporacjach z międzynarodowym zasięgiem.

Ich największą zaletą jest uniwersalność. Można je zastosować przy trudnych do obróbki lub transportu materiałach sypkich, dzięki czemu ich logistyka będzie zdecydowanie prostsza. Właśnie w taki sposób uda się transportować między innymi alternatywne paliwa, a także biomasy. Byłoby to bardzo trudne bez dozowników, przystosowanych właśnie do kruszenia lub cięcia.

Dozowniki celkowe cieszą się bardzo dużą popularnością w przemyśle spożywczym. Nie da się ukryć, że bardzo duża ilość produktów wymaga uprzedniego obrobienia lub przycięcia, aby można było lepiej wykorzystać ją pod kątem logistycznym. Bardzo często spotyka się przenoszenie kakao, zbrylonego cukru, a także mąki lub skrobi.

Warto także zwrócić uwagę na aspekty związane z bezpieczeństwem. Zdajemy sobie sprawę, że pewna część substancji może być szkodliwa z perspektywy człowieka. Dodatkowym aspektem utrudniającym ich transport i obróbkę jest bardzo wysoka temperatura, sięgająca nawet kilkuset stopni Celsjusza. Na szczęście dozowniki celkowe wykorzystują takie materiały, które bez problemu sobie poradzą i z takimi trudnościami. Dla potwierdzenia wystawia się specjalne certyfikaty APEX, potwierdzające bezpieczeństwo w pracy z wysokimi temperaturami.

W wielu przypadkach – przede wszystkim w przemyśle farmaceutycznym i spożywczym – wymagane są odpowiednie dyrektywy nałożone przez Unię Europejską. Bardzo jasno regulują one sposób wykonania dozownika, który na przykład musi opierać się na stali nierdzewnej. Należy również pamiętać o potrzebach przedstawicieli tych branż, które wymagają bardzo częstej sanityzacji i czyszczenia wnętrza. Na rynku znajdziemy również modele z opcją szybkiego demontażu i łatwego, ponownego złożenia całej instalacji.

Wykorzystanie najlepszych materiałów

Wspominaliśmy już o stali nierdzewnej, doskonale sprawdzającej się w przemyśle farmaceutycznym oraz spożywczym. Nie da się ukryć, że znajdziemy ją także w wielu innych urządzeniach. Oprócz tego bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się wykorzystanie stali węglowej. Dzięki jej właściwościom, bez większych problemów można je pokryć danym kolorem poprzez malowanie proszkowe – w zależności od preferencji i potrzeb klienta.

Bardzo ważną częścią dozownika jest jego napęd. W młynie posłuży za niego woda, jednak przy okazji dozowników wykorzystuje się do tego energię elektryczną. Najczęściej spotyka się napięcie o wartości 230 V oraz 400 V. Coraz częściej spotykanym rozwiązaniem jest również wykorzystanie napędu pneumatycznego.

Przy niektórych materiałach – szczególnie tych twardszych – musimy także pamiętać o ochronie przez zbyt szybkim zużyciem naszego urządzenia. Właśnie z tego powodu, dozowniki bardzo często są wyposażone w chrom lub węglik wolframu, stanowiące dodatkową warstwę zabezpieczającą. W ten sposób nasze rozwiązanie nie tylko jest inwestycją efektywną, ale także długofalową.