Kopalnie kruszywa żwiru - Plan Trans

Kopalnie kruszywa żwiru – czym są?

Kopalnie kruszywa żwiru to miejsca, gdzie wydobywa się żwir, piasek i inne materiały skalne znajdujące swoje zastosowanie w wielu branżach przemysłowych. Proces ich wydobycia polega na pozyskiwaniu ich z ziemi, dna rzeki, dna jeziora itp. Kopalnie kruszyw zaliczają się do działalności koncesjonowanych, a ona sama podlega urzędom górniczym. Wydobywanie żwiru oznacza eksploatację złoża położonego na niewielkiej głębokości, dlatego jest on pozyskiwany metodą odkrywkową.

Żwirownia – kruszywa naturalne i ich wykorzystanie

Żwir ma wiele zastosowań. Cechuje się znakomitymi właściwościami, dzięki którym może być wykorzystywany zarówno w  budownictwie kubaturowym, jak i budownictwie liniowym. Odgrywa także rolę funkcjonalno-dekoracyjną.

Zazwyczaj cena żwiru jest uzależniona od jego frakcji, czyli wielkości jego ziaren. Wyróżnia się:

  • frakcję  2-8 – jest to tzw. żwir ogrodowy, który ma walory estetyczne i dekoracyjne, jest stosowany także do produkcji wylewek betonowych;
  • frakcję 8-16 – kruszywo wykorzystywane w tworzeniu podjazdów, produkcji schodów, fundamentów i stropów;
  • frakcję 16-32 –  żwir dekoracyjny przydatny przy melioracji ogrodów i wokół domu, drenażu terenów podmokłych, tworzeniu oczyszczalni ścieków i tzw. dachów zielonych.

Nienaganne opinie i renoma – tym powinna cechować się każda żwirownia. Kruszywa, które zastosujesz w swoich projektach, i ich jakość w dużej mierze decydują o sukcesie danego przedsięwzięcia.

Żwirownie i urządzenia w nich stosowane

Żwirownie nie mogą funkcjonować bez potrzebnych sprzętów. Podstawowymi maszynami, bez których prowadzenie takiej działalności jest niemożliwe, są przesiewacze wibracyjne. Jaka sama nazwa wskazuje, mają one za zadanie rozdzielać materiał na frakcje. Ładowarki czołowe służą do pobierania kruszywa i jego transportu do przesiewaczy czy samochodów. Jeśli żwir znajduje się głębiej, należy użyć koparki. Niektóre sytuacje wymagają zastosowania kruszarki. Podczas wydobywania żwiru z dna wody niezastąpione są refulery. Wszystkie urządzenia muszą mieć odpowiedni mechanizm jezdny, który ułatwi im poruszanie się po trudnym terenie.

Kopalnia żwiru – oferta od Plan Trans

Każda kopalnia żwiru powinna samodzielnie kontrolować wszystkie etapy jego wydobycia i obróbki. Dzięki Plan Trans przyjęcie materiału, jego transport, kruszenie, klasyfikowanie i buforowanie stanie się dla Twojej firmy osiągalne. Nasza oferta zawiera kompletne zakłady przeróbcze żwiru. Jesteśmy w stanie zaproponować własne rozwiązania, lecz także podchodzimy do oczekiwać klienta indywidualnie. Nasze procesy charakteryzują się wytrzymałością, niezawodnością i zwiększają Twoje zyski, dlatego nie wahaj się i skontaktuj się z naszymi specjalistami, aby omówić szczegóły!