Przenośniki kubełkowe wspierają transport wewnętrzny w wielu dziedzinach gospodarki. Zastosowanie tego rozwiązania, sprawdza się na przykład doskonale w szeroko pojętej branży budowlanej. Dziś przenośniki kubełkowe znajdziemy zarówno na placach budowy, jak i w zakładach produkujących materiały budowlane. Jakie konkretnie jest zastosowanie przenośników kubełkowych w branży budowlanej i budownictwie? Do jakich zadań wykorzystuje się te urządzenia? Właśnie o tym opowiemy szerzej w niniejszym artykule. Dowiedz się więcej na temat przenośników kubełkowych – zapraszamy do lektury.
Spis treści
- Czym są przenośniki kubełkowe
- Przenośniki kubełkowe w branży budowlanej
- Przenośniki kubełkowe w budownictwie
Czym są przenośniki kubełkowe
Przenośniki kubełkowe (lub inaczej elewatory kubełkowe) to urządzenia służące do pionowego, poziomego lub skośnego transportu bliskiego materiałów sypkich – na przykład żwiru, piasku czy cementu. Każdy przenośnik kubełkowy składa się z kilku podstawowych elementów. Na stelażu takiego przenośnika znajduje się cięgno (najczęściej w postaci łańcuchów, pasków gumowych lub taśmy transportowej), do którego przytwierdzone są kubełki. Kolejnym stałym elementem takiego urządzenia jest układ napędowy, który wprawia w ruch cięgno, a kubeczki pobierają materiał. Pobieranie może następować od dołu poprzez czerpanie, bądź od góry poprzez zsyp. Kubeczki na taśmie przybierają pozycję, która uniemożliwia wysypanie się materiału.
Przenośniki kubełkowe mogą różnić się od siebie pod względem szeregu zastosowanych rozwiązań technologicznych – jednym z podstawowych jest kształt i pojemność kubeczków, ale istotny jest również rodzaj napędu czy zastosowanego cięgna. Aby czerpać największe korzyści z zastosowania przenośnika kubełkowego na budowie czy w przedsiębiorstwie, właściwości techniczne takiego urządzenia powinny być w pełni dostosowane do danego zadania. Można powiedzieć, że przenośnik kubełkowy powinien być dopasowany niczym garnitur szyty na miarę do potrzeb przedsiębiorstwa. Nasza firma od lat zajmuje się projektowaniem oraz montażem przenośników kubełkowych. Zapraszamy do kontaktu – z czystą przyjemnością wspieramy naszych klientów w automatyzacji procesów produkcyjnych.
Rola przenośników kubełkowych w transporcie wewnętrznym
Transport wewnętrzny to inaczej transport bliski – czyli transport odbywający się w ramach jednego zakładu produkcyjnego czy placu budowy. Od sprawności działania transportu wewnętrznego w dużej mierze uzależniona jest wydajność danego zakładu czy postęp prac budowlanych. Należy więc usprawniać ten proces, a przenośniki są urządzeniami, które pozwalają to osiągnąć poprzez automatyzację. Dzięki zastosowaniu tego rozwiązania technologicznego zyskujemy możliwość stałego dostarczania materiałów masowych w dane miejsce. Wspomniana stałość, ma tutaj ogromne znaczenie – w innej sytuacji takie materiały dostarczalibyśmy w workach czy innych opakowaniach lub na taczce. Metody te są czasochłonne i wymagają większego zaangażowania czynnika ludzkiego. Dlatego zastosowanie przenośników kubełkowych umożliwia nie tylko szybszą realizację prac, lecz również przynosi oszczędności ze względu na redukcję liczby pracowników.
Przenośniki kubełkowe w branży budowlanej
Materiały sypkie, lub inaczej materiały masowe odgrywają bardzo ważną rolę, przy produkcji materiałów budowlanych co z kolei wiąże się z wysokim zapotrzebowaniem na przenośniki kubełkowe w tej gałęzi gospodarki. Dlatego w pierwszej kolejności, przenośniki kubełkowe wykorzystuje się przy rozładunku transportu masowego. Następnie, tego rodzaju przenośniki znajdziemy na halach produkcyjnych przedsiębiorstw zajmujących się wytwarzaniem materiałów budowlanych. Takie materiały to między innymi asfalt lub cement, który otrzymywany jest z drobnicowych kopalin mineralnych takich jak wapń, glina czy margiel. Przenośnik kubełkowy wspiera zarówno transport półproduktów po między działami produkcyjnymi, jak i załadunek gotowych materiałów budowlanych.
Przenośniki kubełkowe w budownictwie
Widok przenośnika kubełkowego na placu budowy nie powinien już nikogo dziwić – zastosowanie tego rozwiązania wspiera w tym wypadku transport materiałów sypkich na wyższe kondygnacje wznoszonej konstrukcji. Może również przyspieszać rozładunek materiałów masowych oraz załadunek pozostałości po budowie. Wnoszenie piasku czy cementu na wyższe piętra dopiero budowanego obiektu jest często bardzo utrudnione lub nawet niemożliwe na danym etapie budowy. Dlatego tego rodzaju urządzenia odgrywają kluczową rolę na wielu budowach. Dodatkowo, jeżeli taki transport byłby nawet możliwy, to najprawdopodobniej jego realizacja wymagałaby zaangażowania dużej liczby pracowników budowlanych. Ponownie więc warto wspomnieć o znacznym ograniczeniu czynnika ludzkiego, jakie uzyskamy dzięki wykorzystaniu przenośników kubełkowych. Maszyna wykona za nas zadanie, do którego realizacji musielibyśmy zaangażować cały zespół osób – szybciej i przy niższym nakładzie finansowym. Sprawna i terminowa realizacja poszczególnych etapów prac jest kluczowa dla terminowej realizacji projektu budowlanego. Zobacz, jak automatyzacja transportu wewnętrznego może usprawnić realizacje prac na placu budowy!
Najnowsze komentarze